IDEA KONKURSU

Reklama


Idea

Konkurs "Człowiek z pasją" to sposób na uhonorowanie pamięci Zygmunta Moszkowicza, dziennikarza, redaktora i wykładowcy akademickiego, który z pasją angażował się w wychowanie młodych dziennikarzy. Celem plebiscytu, będącego inicjatywą portalu Interia, jest wspieranie młodych, utalentowanych dziennikarzy

Reklama

Tak, jak wspierał ich Zygmunt Moszkowicz, który współtworzył Interię przez ponad 15 lat, aż do swojej przedwczesnej śmierci w styczniu 2017 roku. Był dobrym duchem portalu, wyrozumiałym nauczycielem i mentorem dla ludzi stawiających pierwsze kroki na ścieżce swojego zawodowego powołania.

Sam znajdował w sobie energię dla wielu pasji - od muzyki po sport - i to samo podziwiał i podsycał u innych. Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza będzie nagrodą dla ludzi, którzy z pasją potrafią opowiedzieć o innych ludziach oddanych swojej pasji. Dzimkowi by się to podobało.

Konkurs ma charakter cykliczny. W roku 2021 statuetki "Człowiek z pasją" zostaną wręczone po raz czwarty. Ale po raz pierwszy w dwóch kategoriach - ogólnej oraz ekologicznej. 


ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE

Zasady konkursu

Już po raz czwarty do udziału w konkursie zapraszamy dziennikarzy, którzy w chwili publikacji materiału zgłaszanego do konkursu nie ukończyli 30. roku życia, opublikowali zgłoszony do konkursu materiał w tradycyjnych mediach, albo w internecie (z wyłączeniem stron dostępnych za opłatą), w tym na blogu, w portalu YouTube itp. - w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Materiał dziennikarski mógł mieć postać tekstu, zapisu fotograficznego, zapisu audio, zapisu audio-video lub kombinacji tych form. Tematyka konkursu określona została w jego nazwie - Człowiek z pasją. Termin zgłaszania prac mija 31 marca 2021 roku. W tegorocznej edycji materiały można zgłaszać w dwóch kategoriach OGÓLNEJ i EKOLOGICZNEJ. 

Żeby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić poniższy formularz.WYBÓR LAUREATÓW

Rozstrzygnięcie

W konkursie nagrodzonych zostanie łącznie sześciu uczestników, czyli jeden Zwycięzca Nagrody Głównej, jeden zwycięzca Nagrody Specjalnej w kategorii ekologicznej oraz czterech wyróżnionych Laureatów. 

Nagrodą Główną w konkursie jest 7000 zł. Sponsorem nagrody głównej oraz czterech wyróżnień jest portal Interia. Nagrodę Specjalną w kategorii ekologicznej ufundowało Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Wyboru zwycięzców dokona Jury w składzie:

 • Bogdan Rymanowski - Telewizja Polsat
 • Ewelina Karpińska-Morek - Interia 
 • Krzysztof Gurba - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
 • Tomasz Jażdżyński - Gremi Media
 • Agata Kaźmierska (Zielona Interia)
 • Agnieszka Łopatowska - Interia
 • Agata Moszkowicz
 • Artur Potocki - Interia
 • Tadeusz Sołtys - RMF FM
 • Jarek Szubrycht - Gazeta Wyborcza,
 • Piotr Trybalski - Fotografwpodrozy.pl
 • Wojciech Cegielski - Polskie Radio


LAUREACI III EDYCJI

LAUREACI III EDYCJI

Zwycięzcą III edycji konkursu "Człowiek z pasją - Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza" został Łukasz Pilip. Jego tekst "Dom przy Zielonej", który ukazał się w Magazynie Pismo, zyskał największe uznanie jurorów. Jury, oprócz nagrody głównej, przyznało także cztery wyróżnienia. Otrzymali je (kolejność alfabetyczna):

- Maria Dybcio za tekst "Eukaliptus pali Portugalię" (Przekrój),

- Julia Kalęba za materiał "Między domem a bezdomnością. Historia Pawła Ileckiego" (Gazeta Krakowska),

- Damian Nowicki za tekst "Głód ma twarz Jaganki" (Tygodnik Powszechny),

- Anna Rubaj za reportaż "Cyberprzemoc to też przemoc" (TVN).

Zwycięzcom gratulujemy! II edycja

II edycja

Izabela Rak laureatką konkursu "Człowiek z pasją - Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza"

Reportaż "Samotność Adam" Izabeli Rak, wyemitowany w magazynie UWAGA, zyskał największe uznanie jurorów w drugiej edycji konkursu "Człowiek z pasją - Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza", organizowanego przez portal Interia. Cztery wyróżnienia powędrowały w ręce dziennikarzy Wirtualnej Polski, Onetu, Wysokich Obcasów oraz portalu Deon.pl.

Jury, oprócz nagrody głównej, przyznało również cztery wyróżnienia. Otrzymali je:

- Paweł Kapusta za tekst "Proszę zachować ostrożność i odsunąć się od krawędzi peronu" (Magazyn Wirtualnej Polski)

- Łukasz Pilip za materiał "Nie mów mamie, że umieram" (Wysokie Obcasy)

- Karol Wilczyński za tekst "Chrześcijanie z Chin szukali schronienia w Europie. Trafili na mur" (Deon.pl)

- Damian Nowicki za materiał "Wybudzeni, czyli życie bez Jehowy" (Onet)

Wręczenie nagród odbyło się 24 maja 2019 r. w Pałacu Krzysztofory w Krakowie.

I edycja

I edycja

Dorota Kotas laureatką Nagrody Głównej pierwszej edycji konkursu "Człowiek z pasją - Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza"

"Mały czarny tekst z cukrem, mlekiem i ogórkiem, czyli: ludzie są najgorsi" Doroty Kotas, opublikowany w "Nowych Peryferiach", zyskał największe uznanie jurorów pierwszej edycji konkursu "Człowiek z pasją - Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza".

- Świetny materiał, pokazuje wycinek życia młodych ludzi próbujących utrzymać się na powierzchni egzystencji. Pokazuje kawałek rzeczywistości, którego na co dzień nie dostrzegamy. Uwagę zwraca również forma. Nie tylko piękna polszczyzna, jaką tekst został napisany, ale również fakt, że do końca zastanawiamy się, czy to przemyślenia bohaterki czy autorki - powiedział w laudacji Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny portalu Interia.

Przeczytaj tekst Doroty Kotas na stronie nowe-peryferie.pl

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek, 11 czerwca, w Aparthotelu Lwowska1 w Krakowie.

Jury zdecydowało się  przyznać również cztery wyróżnienia.

Otrzymali je:

- Szymon Piegza - "Call me Rico" (Vimeo)

- Karolina Kolinek-Siechowicz - "Jakość ciszy" ("Ruch Muzyczny")

- Mariusz Sepioło - "Więzienie skazuje po raz drugi" ("Tygodnik Powszechny")

- Magdalena Idem - "Polak się masuje. Erotycznie" ("Duży Format - Gazeta Wyborcza")

Zygmunt Moszkowicz

Zygmunt Moszkowicz

Ur. 1955. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej oraz podyplomowego studium dziennikarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarstwo było jego powołaniem, które realizował m.in. w studenckim Radiu Centrum, "Super Expressie" i "Czasie Krakowskim", gdzie od 1990 r. pełnił funkcję sekretarza redakcji.

Z Interią związany był niemal od samego jej początku, od 2000 r. Zaczynał jako redaktor serwisu Fakty, organizował pracę redakcji portalu. Był sekretarzem redakcji, dyrektorem serwisów informacyjnych, a następnie przez wiele lat zastępcą redaktora naczelnego i szefem zespołu wydawców strony głównej. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, nie tylko ze współpracownikami na osiedlu Teatralnym - uczył dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie.